W jakich kieliszkach należy pić wino półwytrawne?

Wino bez wątpienia wraca do łask. Coraz częściej wybieramy ten rodzaj trunku na wiele okazji. Świetnie sprawdzi się także na mniej oficjalne spotkania z przyjaciółmi, czy do obiadu. Jak jednak prawidłowo je podawać?

Od początku…

Oczywiście picie każdego wina zaczynamy od jego otworzenia. Na rynku znajdziemy wiele korkociągów. Najlepiej wybrać ten najprostszy pomoże nam on szybko otworzyć butelkę i jednocześnie zmniejszy ryzyko uszkodzenia korka.

Odpowiednia temperatura

Główną zasadą jest podawanie wina schłodzonego. Im chłodniejsze będzie, tym lepiej. Dobrze dobrana temperatura podania podkreśli aromat tego trunku. Rzecz jasna nie dotyczy to każdego wina. Te, które posiadają nieco subtelniejszy zapach, nie powinny być mocno chłodzone.

W jakiej kolejności

W przypadku wina bardzo ważna jest także kolejność podawania. Zawsze zaczynamy od trunków białych, dopiero później przechodząc do czerwonych. Dzieje się tak, ponieważ białe wina są delikatniejsze i lepiej podawać je wcześniej.

Jak podawać?

Wino nalewa zawsze gospodarz i to on jako pierwszy powinien go skosztować. Jest to ważne, ponieważ to właśnie do jego kieliszka mogą wpaść ewentualne pozostałości korka. Kieliszek napełniamy maksymalnie do 1/3 wysokości. Ułatwia to delikatne zamieszanie wina. Pamiętajmy również, by nie pić go zbyt szybko utarło się, że wino smakujemy, delektując się jego aromatem.

Kieliszki

Niezależnie od tego, czy pijemy wino półwytrawne, wytrawne czy słodkie powinniśmy dobrać do niego odpowiednie szkło. Zazwyczaj wybieramy je, kierując się barwą wina. Do czerwonego kupujmy te większe i szersze kieliszki, pozwoli to lepiej wydobyć jego aromat. Inaczej jest w przypadku wina białego, do niego użyjemy kieliszka smukłego na wysokiej nóżce. Rzecz jasna zawsze wykorzystujmy szkło przeźroczyste, tak my trunek był dobrze widoczny.

Wino możemy kupić w wielu miejscach, jednak warto wybierać te z wyższej półki, będziemy mieli wtedy pewność dobrej jakości alkoholu. Tego typu trunki znajdziemy w sklepie wineavenue24.pl. Dokładny opis wina pozwoli nam dowiedzieć się nie tylko o jego głównych nutach zapachowych, ale także posiłkach, z którymi najlepiej go serwować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *