Czy motocykl można zarejestrować na firmę?

Większość firm korzysta z samochodów – osobowych, dostawczych, ciężarowych i innych. Czy jednak istnieje możliwość zarejestrowania na firmę motocykla?

Nie zawsze samochód jest potrzebny do tego, aby dojeżdżać do pracy czy do klientów. Dużo tańszy w zakupie oraz w użytkowaniu jest motocykl. Często jednak przedsiębiorcy zastanawiają się nad tym, czy istnieje możliwość zakupu pojazdu tego rodzaju i rozliczania go na firmę.

 

Przepisy traktują motocykle jako pojazdy samochodowe, dlatego można zastosować do nich takie same przepisy, jak w przypadku samochodów. Z tego też względu przedsiębiorca może odliczać VAT na takich samych zasadach.

 

Istnieją dwie opcje odliczania podatku VAT:

  • motocykl używany tylko na cele działalności gospodarczej – pozwala na odliczenie 100% naliczonego podatku VAT od kupna motocykla, wymaga zgłoszenia pojazdu w Urzędzie Skarbowym i prowadzenia tak zwanej kilometrówki do celów VAT
  • motocykl używany do celów mieszanych, czyli na działalność i inne cele – pozwala na odliczenie do 50% naliczonego podatku VAT przy zakupie, nie trzeba spełniać dodatkowych wymogów

 

W związku z tym pojawia się jeszcze jedno pytanie – czy możemy też odliczyć wyposażenie motocyklowe, na przykład kask czy odzież? Generalnie w tym przypadku przepisy wskazują, że tego rodzaju wydatki nie mogą być kosztami uzyskania przychodów firmy. Możemy stosować też amortyzację – najbardziej opłacalna jest jednorazowa metoda amortyzacji.

 

Zatem istnieje możliwość zarejestrowania motocykla na firmę. Gdzie kupić najlepszy model? Możemy udać się do salonu i nabyć nowy, ale jeśli chcemy oszczędzić, możemy poszukać modelu z drugiej ręki. W ten sposób możemy zapłacić nawet o połowę mniej za dobry model motocykla używanego w firmie.

 

Motocykle możemy znaleźć obecnie na licznych portalach ogłoszeniowych, a także w innych serwisach, na przykład na stronie aukcje.efl.com.pl z licytacjami przedmiotów poleasingowych. Dzięki aukcje.efl.com.pl można uzyskać dostęp do wielu świetnych modeli w bardzo atrakcyjnych cenach, dlatego na zakupie możemy zaoszczędzić jeszcze więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *